Pieredze no Igaunijas

Labdien visiem, kuri ir tieši vai netieši saistīti ar Pirmā Tipa diabētu (1TD)! Šodien vēlamies jums pastāstīt ,kā 6 ģimenes no Latvijas, kurās bērni slimo ar 1TD, viesojās pie ELDÜ Diabēta biedrības Igaunijā. Biedrība darbojas jau 8 gadus un ir daudz sasniegusi. To dibināja 4 aktīvas mammas, kuru bērni slimo ar 1TD.

Pa šiem 8 gadiem izdevies īstenot, paskatīsimies kā bija toreiz un tagad…

Valsts kompensācija 2009:

 • 3 testa strēmeles dienā
 • tikai Minimed 508
 • Nav Minilink
 • Nav adatas
 • Nav lancetes
 • Nav sensorus
 • Nav atbalsta skolās/ bērnudārzos

Valsts kompensācija 2017:

 • 9 testa strēmeles dienā
 • Medtronic Paradigm 515/715- 90%, Paradigm Veo – 50%
 • Minilink – 50%
 • 4 adatas dienā
 • 9 lancetes dienā
 • 48 sensori gadā – 50%
 • Diabēta māsa apmeklē skolas/bērnudārzus, dod padomus, palīdz noteikt bērna veselības aprūpes plānu

Pēc 2010. gada aptaujas Igaunijā 73% vecāku atzina, ka viņi nevar atļauties iegādāties visas nepieciešamās ierīces; 35% bērnu tika ķircināti skolās, jo viņi injicēja insulīnu; 43% bērni sapņoja par insulīna sūkni; bērni vidēji mērīja cukuru 7 reizes dienā; vienreizējās lietošanas pildspalvas pilnšļircēm 1 adata vidēji tika atkārtoti izmantota 6 reizes; vienreizējās lietošanas lancetes vidēji tika izmantotas 15 reizes; 26% bērni vecumā no 3-6 gadiem palika mājās, jo bērnudārzi nepieņēma viņus; ja bērns tika pieņemts bērnudārzā, 57% no viņu vecākiem bija spiesti iet vairākas reizēs dienā uz iestādi, lai mērītu cukuru un rēķinātu maizes vienības, kā arī ievadītu nepieciešamo insulīna devu; tikai 50% skolnieku saņēma atbalstu no skolas personāla.
Šogad tiks veikta līdzīga rakstura aptauja, pēc kuras varēsim secināt jau detalizēti, kas un cik procentuāli un skaitliski mainījies pa šo laiku, kad biedrība aktīvi virzījusi dažādas iniciatīvas un īstenojusi sākotnēji hipotētiskas idejas.
ELDU katru gadu organizē dažādas diabēta nometnes: vasaras nometne 7-16 gadu veciem bērniem (piedalās vairāk kā 100 bērni); ģimenes nometne vecākiem un bērniem zem 7 gadiem; sporta nometnes jauniešiem. Šogad organizācija mēģināja to visu apvienot, kā rezultātā nometnē piedalījās vairāk kā 200 cilvēki.
Igauņu biedrība lepojas ar to, ka ir pārņēmuši pieredzi no Somijas kolēģiem un tagad Tallinā ir iespēja apmācīt suņus, lai tie reaģētu uz diabēta trauksmi. Kurss ilgs 12 mēnešus un tajā var piedalīties visi ģimenes locekļi kopā ar sunīti, bet apmācības vada treneris.
Paši igauņi atzīst, ka, neskatoties uz to, ka jau daudz ir sasniegts, vēl daudz kas jāizdara. Mammas un bērni aug, tāpēc arī pieaugušajiem vajadzīgi uzlabojumi kompensācijās. Šobrīd 50% bērnu (jaunāki par 18 gadiem) lieto insulīna sūkņus, no kuriem puse izmanto arī CGSM (nepārtrauktā gikozes monitoringa sistēma). Ne visas ģimenes var nosegt 50% no sūkņu un sensoru izmaksām (otrus 50% kompensē valsts). Pacientu izglītībai ir ļoti svarīga loma diabēta ārstēšanā, ELDU asociācija piedāvā dažādus diabēta kursus, kulinārijas nodarbības, atbalsta grupas, sūkņu un sensoru izmantošanas apmācības, psiholoģiskās konsultācijas, diabēta aprūpes māsu konsultācijas skolās un bērnudārzos.
Šeit jūs varat noskatīties video, kas bija uzņems par godu Diabēta dienai Igaunijā. Vēlamies piebilst, ka slimo bērnu skaits Igaunijā un Latvijā ir ļoti līdzīgs.
https://www.youtube.com/watch?v=zPL8Ptzuf1I 
Vēlamies pateikties Igaunijas kolēģiem par sniegto informāciju un par to, ka biedrība ELDU dalījās ar saviem noslēpumiem, kas palīdzējuši sasniegt tik daudz. Mājīgā atmosfēra tikai paspilgtināja iespaidus un iedvesmoja aktīvai darbībai Latvijā.
Mēs, Latvijas Diabēta centrs, esam ļoti iedvesmoti un zinām, ar ko sākt, lai soli pa solim sasniegtu tādus pašus rezultātus, varbūt pat vēl labākus!

Jauku dienu vēlot,
Jūsu LDC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *