10 interesanti fakti par diabētu!

1. Pirmie zināmie rakstītie teksti par diabētu tiek datēti ar aptuveni 1500.gadu pirms mūsu ēras. Ir atrasti Ebera papirusi jeb tā laika medicīniskie dokumenti, kas apraksta tādu sindromu kā bieža urinēšana.

2. Vārdu “diabēts” (“diabetes”) radījis un pirmo reizi izmantojis grieķu ārsts Aretaeus (Aretaeus of Cappadocia), kurš dzīvoja no 30. līdz 90. g. mūsu ērā. Skaidrojot šo terminu, viņš izmantoja vārdu savienojumu “flowing through” jeb “caurplūstošs”, akcentējot procesu, kad indivīdam ir izteiktas slāpes un urinēšana, tāpēc organisms ir kā caurtece lielam daudzumam šķidruma. Aretaeus publiski runāja arī par tādu diabētam raksturīgu sindromu kā svara zudums.

3. “Mellitus” latīņu valodā nozīmē “medus” un “salds”, un šo terminu sāka pielietot, kad ārsti atklāja, ka cukura diabēta pacientu urīnā ir daudz glukozes.

4. Antīkajos laikos ārsti noteica, kāds ir pacienta urīns- vai tas ir salds. Eksistēja profesija ar nosaukumu “urīna garšotāji”, kuri nodeva dakteriem specifiskus urīna garšas aprakstus. Cits paņēmies, kas palīdzēja diagnosticēt tā laika izpratnes diabētu, bija skatīties, vai urīns traukā pievilina mušas un skudras. Ja jā, tad šis pacients sirgst ar diabētu.

5. Ap 1850. gadu franču ārsts Priori (Priorry) ieteica lietot daudz cukura. Protams, šī metode nestrādāja pacientam par labu.

6. Ārsts Eliots Džoslins (Elliot P.Joslin) teicis, ka “diabēts ir labākā no hroniskajām slimībām, jo tā ir tīra, no malas neredzama, tā nav lipīga un labi reaģē uz ārstēšanu.”

7. 1922.gadā pētījumos tika noskaidrots, ka diabētam ir saistība ar aizkuņģa dziedzera darbību. Pētot gremošanu, zinātnieki suņiem atdalīja aizkuņga dziedzeri.

8. Atsaucoties uz Pasaules Veselības Organizāciju, visvairāk cilvēku ar diabētu slimo Dienvidaustrumu Āzijā un Klusā Okeāna reģionā, aptverot aptuveni pusi no visa pasaulē slimojošajiem.

9. 1916. gadā Dr.Frederiks Allens (Frederick M.Allen) attīstīja metodi- lai atbrīvotos no cukura urīnā, viņš saviem pacientiem lika lietot viskiju kopā ar melnu kafiju ik pēc divām stundām. Šī metode izrādījās patiešām iedarbīga.

10. Zinātnieki prognozē, ka līdz 2025.gadam būs 30 miljoni jaunu saslimšanas gadījumu Ķīnā vien.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *