Sociālais eksperiments sācies

Kāpēc mēs to darām?

Latvijā 91 000 cilvēku sirgst ar diabētu. Pacientu skaits visā pasaulē ar katru gadu pieaug, tomēr konkrēts tā medicīniskais iemesls vēl nav zināms. Lai informētu un atklāti runātu par šo slimību, šodien, 14. novembrī – Pasaules Diabēta dienā – biedrība „Latvijas Diabēta centrs”, kuras dibinātāja Krista Teivāne ar pirmā tipa diabētu sadzīvo jau 28 gadus, uzsāka sociālo eksperimentu „Stiprāks par diabētu”. Tā laikā pazīstamas ētera personības iejutīsies diabēta slimnieka ādā, cīnoties ar šīs slimības izraisītām diskomforta situācijām, mērot cukura līmeni un informējot sabiedrību.

Daži šodienas mirkļi foto:

Nepilnos 20 gados diabēta slimnieku skaits Latvijā ir trīskāršojies: 2001.gadā to skaits bija 29 492, pērn – jau 91 571 cilvēks, vēsta Slimības profilakses un kontroles centrs.

Līdz ar to cilvēki, kuri sirgst ar pirmā vai otrā tipa cukura diabētu, nav kāda noslēgta cilvēku grupa. Tie ir mūsu līdzcilvēki, kolēģi un paziņas, jebkuras paaudzes ļaudis.

„Ar šo akciju vēlamies uzrunāt pašus pacientus, pateikt – jūs neesat vieni, mēs zinām, kā jums ir ar šo slimību sadzīvot un mēs varam viens otram sniegt emocionālu atbalstu, kas bieži vien ir svarīgākais, jo ārēji nekas par šo slimību nevēsta, bet apziņa, ka neesam vieni, ir svarīgākā,” 

skaidro Krista Teivāne.

Otrs mērķis ir izglītot sabiedrību, jo diabēts vēl joprojām ir klišejām un aizspriedumiem apvīta slimība, kuru daudzi neizprot un, lai gan zina par tās esamību, nav informēti par tās izcelsmi un sekām.

Ar diabētu arvien biežāk saslimst bērni, kuriem jau mazotnē tiek atklāts pirmā tipa cukura diabēts. Tas ir viens no iemesliem, lai šai slimībai pievērstu arī jauniešu uzmanību un vedinātu būt saprotošiem un zinošiem. Latvijā apmēram 600 bērnu, kas slimo ar diabētu.

„Oktobrī mums bija 15 jauni diabēta pacienti, tas ir bēdīgs rekords. Arvien biežāk iepazīstam ģimenes, kurās šī slimība ir vairākiem. Ir svarīgi zināt un atpazīt pirmās diabēta pazīmes – stipras slāpes un bieža urinēšana arī naktī, nogurums, svara zudums. Tie ir tikai daži no pirmajiem simptomiem, kas jāpamana kā mājās, tā skolā. Mums ir jārunā par diabētu vairāk, jo nezināšana rada bailes, bet izpratne un informētība rada iespēju cīnīties un sadzīvot ar šo slimību,” 

skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinoloģe Una Lauga-Tuņina.

Sociālā eksperimenta laikā 14. un 15. novembrī TV žurnāliste Kristīne Garklāva, radio personība Magnuss Eriņš un komiķis Edgars Bāliņš izdzīvos tipiskas diabēta slimnieka ikdienas situācijas, piemēram, karstuma viļņus un redzes traucējumus, kas rodas cukura līmeņa svārstību rezultātā. Viņi regulāri pārbaudīs cukura līmeni asinīs, nepārtraukti skaitīs ogļhidrātu daudzumu un par pieredzi vēstīs sociālajos tīklos.

Īpaša pateicība mūsu atbalstītājiem NovoNordisk Latvija, Roche Latvija, InternetAptieka.lv, Dingo&Schwarz, DeepWhite, par finansējumu un ieguldīto darbu! Milzīgs paldies ikvienam, kas atbalsta un ir ar mums!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *