Juridiskā adrese: Ķekavas novads, Rāmava, Purmaļu iela 12, LV-2111

Atklās foto izstādi “Stiprāks par diabētu”

14. novembrī, Pasaules diabēta dienā tirdzniecības centrā DOMINA SHOPPING tiks atklāta izstāde “Stiprāks par diabētu”, kuru organizē biedrība “DĒMS” Eiropas Solidaritātes korpusa programmas projekta ietvaros.

“Projekts apvieno jauniešus, kas paši saskārušies ar diabētu un tā radītajiem šķēršļiem ikdienas dzīvē, kas saistīti ar līdzcilvēku zemo informētības līmeni, tāpēc vēlamies ar foto izstādes starpniecību lauzt stereotipus, vairot empātiju un diabēta atpazīstamību”

stāsta izstādes organizatori.

Kā liecina statistikas dati Latvijā ar kādu no diabēta formām slimo 91 571 cilvēku, no kuriem 4283 ir noteikts 1.tipa diabēts, un ik gadu šim pulkam pievienojas vidēji 150 cilvēki. Slimība parasti sākas pēkšņi, tāpēc svarīgi to savlaicīgi pamanīt un apturēt.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas endokrinologi ir atzinuši, ka Latvijā pirmā tipa cukura diabēts bērniem tiek diagnosticēts novēloti un 88,4% no bērniem, kuriem diagnosticēta slimība, nonāk Bērnu slimnīcā jau smagā stāvoklī jeb diabētiskā ketoacidozē. Tāpēc arvien ir svarīgi runāt par diabēta simptomiem un izglītot sabiedrību.

Vēl viens svarīgs aspekts, kas saistīts ar diabētu, ir dažādie mīti, kas valda sabiedrībā. Pieņemts uzskatīt, ka cilvēks pats vainīgs pie slimības rašanās, par daudz uzturā lietoti saldumi vai arī saslimstot dzīvei tiek pārvilkta svītra un vairs nevar apmeklēt skolu, sportot un piepildīt savus līdzšinējos sapņus.

Pirmā tipa diabēts ir autoimūna saslimšana, kad paša cilvēka organisms sāk uzbrukt un iznīcināt aizkuņģa dziedzera šūniņas, kas ražo tik svarīgo vielu insulīnu. Nosaukumā ietvertais autoimūna saslimšana norāda, ka neviens nav vainīgs pie saslimšanas, tā nav nedz pārmērīga saldumu ēšana, un tas nav lipīgi. Diemžēl šobrīd nav zināms, kas šo slimību provocē un kā to var izārstēt vai novērst. Tomēr labā ziņa ir tā, ka šobrīd mēs zinām gana daudz par to, kā ar diabētu var sadzīvot un to kontrolēt.

“Manā ģimenē jau devīto gadu novembris ir diabēta mēnesis. Iesākumā bija šoks, kam sekoja garš mācību un dažādu pārdzīvojumu posms. Pats grūtākais bija apkārtējo cilvēku neiecietība un maldīgie uzskati gan par to, kā diabēts rodas, gan ko dzīvojot ar 1. tipa diabētu drīkst vai nedrīkst darīt. Pats lielākais pārdzīvojums bija atteikums no izglītības iestādes puses, nodrošināt meitai nepieciešamo aprūpi, kas arī šodien ir aktuāls jautājums daudzās ģimenēs. Tāpēc ļoti priecājos par jauniešu īstenoto projektu un ieceri ar foto izstādes starpniecību lauzt stereotipus,”

stāsta Dace, kuras meitai 4 gadu vecumā noteica diagnozi 1. tipa diabēts.

Tiek plānots, ka pēc T/C DOMINA SHOPPING izstāde pārceļos arī uz citiem tirdzniecības centriem Rīgā un Latvijā.

Radošā komanda, kas palīdzēja izstādei tapt:
Fotogrāfs: Roberts Eleksis. Tekstu autore: Krista Dzidzēviča. Mākslinieks: Rihards Otto. Makets: Edgars Tivums

Fotoizstādi tapusi apvienojoties ieinteresētiem jauniešiem, biedrībai “Dēms”, biedrībai “Latvijas Diabēta centrs” un pieredzējušiem un enerģiskiem cilvēkiem projekta “No difference” (nr. 2019-2-LV02-ESC31-002751) ietvaros, kura īstenošanu atbalsta ES programmas Eiropas Solidaritātes korpuss.

#ESSolidaritatesKorpuss#JSPA; #stiprakspardiabetu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *