Sarunu vakars “Mēs iznācām no skapja – Iznāksi?”

Piektdien, 25.janvārī, Gintas Teivānes Junga analītiķes mājīgajās telpās Rīgā, sapulcējās ap 30 cilvēku, kuru ikdiena saistīta ar diabētu. Bija gan vecāki, kuru bērniem ir diabēts, gan cilvēki, kam pašiem ir diabēts. Vēlamies no sirds pateikties visiem piektdienas sarunu vakara varoņiem un dalībniekiem! Bija ārkārtīgi iedvesmojoši būt kopā, dalīties pieredzē un uzzināt jaunas lietas, uzzināt, ka savās sajūtās un piedzīvojumos kopā ar diabētu neesi viens.

Kopā guvām atziņas, ka:

👉 saslimšanu ar diabētu spilgtāk atceras tie, kuri ar slimību sastopas brieduma gados, savukārt bērni vairāk atceras vecāku pārdzīvojumus un asaras.
👉 pusaudžu gados ir spēcīga vēlme noliegt slimību, tēlot, ka viņas nav un pats galvenais atdalīties no vecākiem.

Mīļie vecāki, esiet emocionāli stipri, atbalstoši nevis kontrolējoši, iesiet blakus un ļaujiet jaunajam cilvēkam atdalīties. Un nebaidieties iet pie speciālista, ja jūtaties apmulsuši un neziniet ko darīt.

👉 diabēts katra ikdienā ievieš korekcijas un jo ātrāk mēs diabētu pieņemsim, nevis ignorēsim, jo labāk spēsim dzīvot, turklāt bez komplikācijām.
👉 joprojām mūs ierobežo dažādas stigmas, kas bieži ir vairāk mājo mūsu galvās, piemēram, grūti saņemties mērīt cukuru un injicēt insulīnu publiskā vietā.

Atceries, apkārtējie visbiežāk ir pārņemti ar sevi, savu telefonu un nemaz nemana, ka tu kafejnīcā pie galdiņa izmēri sev cukuru un injicē insulīnu. Turklāt tev nav par ko kautrēties – tas ir tāpat, kā nomazgāt rokas pirms ēšanas.

👉 diabēts spēj tev daudz dot, jo motivē, būt labākam, ēst veselīgāk, vairāk sportot, māca disciplīnu. Izmanto to!
👉 mums katram ir jākļūst par sava diabēta ekspertiem, jo ir daudzas lietas, kas strādā vienam, bet nestrādā otram, tāpēc nav tādas vienas universālas veiksmes formulas un ja tev kādā brīdī, kas neizdodas, nemet plinti krūmos, tas nozīmē tikai to, ka tu vēl savu formulu neesi atradis.
👉 dzīvojot ar diabētu tev ir jāpatur prātā, ka tava ķermeņa bioķīmija ir izmainīta un tev ir iespēja sastapties ar depresiju, trauksmi un citiem psihes stāvokļiem.

Apzinies šo varbūtību, ieklausies sevī un nebaidies meklēt palīdzību. Jo ir iespēja, ka tev nepieciešami medikamenti, kas aizstāj tās vielas, ko organisms vairs neizstrādā, gluži tāpat kā insulīnu.

👉 diabēts noteikti nav šķērslis sievietei kļūt par māmiņu un pašai dzemdēt bērniņu. Galvenais ir atrast labu ārstu komandu – endokrinologs, ginekologs un diabēta māsa, kas palīdzēs visu saplānot un protams jābūt līdzās kādam tuvam cilvēkam, kas ikdienā sniedz atbalstu. P.S. Zālē bija vairākas sievietes ar diabētu, kam ir vairāk kā viens bērniņš 😇😇😇
👉 palika vēl daudzas tēmas, ko nepaspējām izrunāt, jo laiks skrēja vēja spārniem, bet tas nozīmē tikai to, ka šāds pasākums nav pēdējais! Mēs noteikti turpināsim!

Īpašs paldies: Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (#ESSolidaritātesKorpuss), biedrība “Dēms”, Ginta Teivane, Krista Teivane, Gatis Ozols, Pavels Rozens, ROCHE LatvijaInternetAptieka!
Paldies visiem, kas atbalstīja un piedalījās!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *